مقالات

تفاوت رنگ پلی اورتان و پلی استر بر روی چوب

تفاوت رنگ پلی اورتان و پلی استر بر روی چوب

تفاوت رنگ پلی اورتان و پلی استر بر روی چوب مخصوصا درب های چوبی در چیست ؟ تفاوت رنگ پلی اورتان و پلی استر بر روی چوب موضوعی است که ممکن است برای شما هم مطرح شده باشد .  با فروشگاه رنگ باما در بخش مقالات رنگ باما همراه باشید تا «تفاوت رنگ پلی اورتان و پلی استر بر روی چوب » را مورد بررسی قرار دهیم . پس با فروش رنگ در کرمان همراه باشید. تمام محصولات چوبی از جمله درب‌های چوبی پس از ساخت باید با یک لاک مناسب پوشیده شوند چون چوب اگر پوشش حفاظتی نداشته باشد پس از مدتی خشک شده و دچار ترک و یا سائیدگی می‌شود. بهترین انتخاب برای پوشش چوب و به خصوص درب‌های چوبی استفاده از رنگ مناسب است. سوالی که بیشتر مواقع از کارشناسان ما پرسیده می‌شود این است که تفاوت رنگ پلی اورتان و پلی استر در چیست؟ منبع

پلی اورتان

پلی اورتان یک نوع لاک بسیار محکم و با دوام است. هنگامی که پلی ال بادی ایزوسیانات یا پلیمریک ایزوسیانات در حضور کاتالیست واکنش دهد، پلی یورتان یا پلی اورتان تشکیل می‌شود. پلی یورتان‌ها مواد ترموست هستند یعنی نمی‌توانند مانند ترموپلاستیک‌ها دائما ذوب شوند و به محصول جدید تغییر شکل دهند.

تفاوت رنگ پلی اورتان و پلی استر بر روی چوب

پلی اورتان چگونه اختراع شد؟

فرمول شیمایی پلی اورتان در سال ۱۹۳۷ در آزمایشگاه شرکت تحقیقاتی بایر توسط دکتر اوتو بایر Dr.OTTO Bayer  اختراع شد. ترکیب پلی اورتان هنگامی که این دکتر به دنبال تحقیق بر روی پلیمر دیگری بود کشف شد. با گذشت سال‌ها شیمی پلی اورتان به یکی از هیجان انگیزترین شاخه‌های شیمی پلیمر تبدیل شد که کمک زیادی به ساختن بسیاری از محصولات روزمره زندگی ما مانند مبلمان و کوسن، عایق‌های ساختمانی، عایق لوازم خانگی و الاستومترهای با دوام در بخش‌های صنعتی و غیره شد.

مشخصات پلی اورتان:

پلی اورتان می‌تواند بر پایه‌ی آب باشد یا بر پایه‌ی روغن.

پلی اورتانی که بر پایه روغن است تقریبا به رنگ کهربایی است و باعث گرمی رنگ چوب می‌شود و غشاء سخت و مقاومی بر روی چوب ایجاد می‌کند. به همین دلیل زمان بیشتری برای خشک شدن نیاز دارد.

اما پلی اورتان بر پایه‌ی آب  تقریبا شیری رنگ است و بلافاصله پس از خشک شدن شفاف می‌شود. غلظت کمی دارد و آبکی‌تر از پلی اورتان بر پایه‌ی روغن است. به همین دلیل به دفعات بیشتری برای پوشش کامل، نیاز دارد و به سرعت خشک می‌شود و به آسانی با آب و صابون پاک می‌شود.

نکته‌ای که در انتخاب رنگ پلی اورتان باید در نظر بگیریم این است که اکثر پوشش‌هایی که برای خارج از خانه استفاده می‌شوند قابل استفاده در داخل نیز هستند اما پوشش‌هایی که برای داخل ساختمان به کار می‌روند به هیچ عنوان قابل استفاده در خارج از ساختمان نیستند.

به اختصار می‌توان ویژگی‌های پلی اورتان را اینگونه برشمرد:

 • خشک شدن سریع رنگ پلی اورتان
 • مقاومت بالا در برار سایش و ضربه
 • مقاومت بالا در برابر نور خورشید، آب و مواد شیمیایی
 • مقاومت بالا نسبت به گچی شدن رنگ
 • مقاومت در برابر اسید، باز، روغن‌های صنعتی و شیمیایی

لازم به ذکر است که قبل از انجام رنگ باید سطح مورد نظر را از هرگونه آلودگی نظیر املاح، گرد و غبار و روغن تمیز کنید و سپس آستری مناسب را روی آن اعمال نمایید.

نقطه ضعف پلی اورتان

لاک و جلای نهایی پلی اورتان مقداری ضعیف است. . به بیان دیگر پلی اورتان مستعد تغیر رنگ و تیره شدن است.

پلی استر

رنگی است شفاف و بی رنگ. پلی استرها دسته بزرگی از رزین‌های سنتزی هستند که به دو گروه مجزا تقسیم‌بندی می‌شوند: اشباع (ترموپلاستیک) و غیر اشباع (ترموست). ترموپلاستیک‌ها هنگام حرارت‌دهی ذوب و هنگام سرد کردن جامد می‌شوند. مولکول‌هائی خطی با شاخه‌های جانبی کم دارند. ولی ترموست‌ها ترکیباتی هستند که هنگام حرارت‌دهی ذوب نمی‌شوند و در دماهای بسیار بالا، به‌صورت برگشت ناپذیر، تجزیه می‌شوند.

رزین پلی‌استری در ابتدا به شکل مایعی است به غلظت مربّا، ولی وقتی با هاردنر مخلوط می‌گردد، پس از مدتی حرارت آن بالا می‌رود و به حالت ژله درمی‌آید و سپس سخت و محکم می‌گردد. به ‌هنگام سفت شدن پلی‌استر، مولکول‌ها به‌هم نزدیک شده و مقداری از محلول نیز تبخیر می‌گردد. در نتیجه حجم پلی‌استر بعد از بستن اندکی کاهش می‌یابد. پلی‌استر سخت شده را دیگر نمی‌توان به حالت مایع برگرداند. پلی‌استر مایع، بوی زننده‌ای دارد و اگر روزانه مقدار پنج‌کیلوگرم از آن مصرف شود بی‌ضرر است، ولی بیش‌تر از این مقدار را باید در اتاقی که تهویه می‌شود انجام داد.

رزین پلی‌استر به بعضی اجسام مثل چوب می‌چسبد. بنابراین باید داخل قالب را صاف بگیریم و از جداکننده‌ها در داخل آن استفاده کنیم. می‌توانیم ا ز پارافین و یا فیلم استفاده کنیم. فیلم، مایعی است که با قلم‌مو بر سطح قالب زده می‌شود و پس از خشک شدن، یک لایۀ نایلون مانند نازک ایجاد می‌کند. رزین ‌پلی‌استر باید در جای خنک و تاریک نگهداری شود. عمر رزین در صورتی که مرغوب باشد، به دوازده ‌ماه می‌رسد.

رنگ‌های پلی استر در مقابل رطوبت، حرارت، الکل‌ها، اسید، روغن و چربی، مرکب و جوهر تا حدودی مقاوم هستند.

تفاوت رنگ پلی اورتان و پلی استر بر روی چوب

پلی استر خود به دو دسته نیم پلی استر و پلی استر تقسیم می شود:

نیم پلی استر:

جز رنگ‌های نیمه خشک هستند و از سه جزء ماده اصلی رنگ (رزین، روغن‌های کوتاه، اوره فرمالدئید) حلال (اتیلن) و سخت کننده (پاراتولوئن) تشکیل شده‌اند. این رنگ‌ها پس از مصرف احتیاج به پولیش ندارند و به دو صورت مات و براق در بازار عرضه می‌شوند.

پلی استر:

این رنگ‌ها از یک جزء ماده اصلی و یک جزء سخت کننده تشکیل شده‌اند و ماده رقیق کننده‌ای ندارند به علت اینکه در اثر رقیق نشدن تبخیر نمی‌شود. لذا ضخامت لاک به همان ضخامت اصلی روی کار باقی می‌ماند. این دسته از لاک‌ها فوق العاده شفاف هستند. در مورد چوب‌هایی که شیرابه دارند، نمی‌توان پلی استر را به خوبی به کار برد، زیرا این چوب‌ها به سادگی خشک نمی‌شوند و به خوبی لاک را نمی‌پذیرند.

ویژگی رزین پلی‌استری

 • ویسکوزیتۀ مناسب
 • مقاومت حرارتی بالا
 • عدد اسیدی مشخص
 • قدرت مکانیکی عالی
 • خلوص
 • ظرفیت بالای تشعشع
 • ظرفیت بالا در برابر عبور گاز
 • استحکام کششی بالا
 • استحکام خمشی مناسب
 • وزن ویژۀ معین
 • جذب کم آب
 • پایداری در برابرعوامل محیطی، فیزیکی و شیمیائی

پلی یورتان ها به صورت یک محصول دو جزء مخلوط می شود .  دو محصول متشکل از رزین + کاتالیزور استفاده می شود . وزن مولکولی بالای پلی اورتان با ایجاد یک فیلم سخت اما الاستیک ، با مقاومت مکانیکی و شیمیایی خوب را تشکیل می دهد.

پلی اورتان پس از کاتالیز و خشک شدن ، هیچ ( ترکیب آلی فرار ) VOC بیشتری وارد محیط نمی کند و باعث می شود تا از نظر کیفیت هوا داخلی بی ضرر باشد .

تفاوت بین پلی استر و پلی اورتان چیست؟

پلی استر دارای 96/4٪ جامد است ، پلی اورتان بین 50٪ تا 65٪ جامد است. از آنجا که پلی استر از ماده جامد بسیار بالاتری نسبت به پلی اورتان برخوردار است ، سطح پلی استر بسیار قوی تر است و باعث می شود در برابر خراشیدن و تمیز کردن با مواد شیمیایی آسیب پذیری کمتری داشته باشد. با این حال ، پلی اورتان نسبت به پلی استر انعطاف پذیر تر است و باعث می شود که برای کاربردهایی که انعطاف پذیری مهم است مناسب باشد.
هر دو پلی استر و پلی اورتان UV تثبیت شده اند.

هر دو پلی استر و پلی اورتان دارای بالاترین ساختار مولکولی و استحکام در تمام مواد در دسترس هستند ،  این مواد تکمیل کننده زیبایی و گزینه های ایدعال در اتمام یک سازه می باشد .

پلی استر یک رنگ سه جزء است که از رزین + کاتالیزور + شتاب دهنده استفاده می کند . به لطف ساختار مولکولی محکم ، پلی استر دارای محتوای جامد +/- 96٪ می باشد که به محصول مقاومت مکانیکی و شیمیایی برتر می دهد و محتوای VOC ( ترکیب آلی فرار ) پراکنده شده در محیط را محدود می کند. پلی استر پس از کاتالیز و خشک شدن ، هیچ VOC ( ترکیب آلی فرار ) اضافی را وارد محیط نمی کند و این امر نشان دهنده این است که رنگ پلی استر از نظر کیفیت هوا در داخل منزل بی ضرر است.

فروشگاه رنگ در کرمان 

فروش رنگ در شهر کرمان

 فروش رنگ اکریلیک در کرمان  

فروشگاه های رنگ و تجهیزات کرمان

رنگ فروشی رزین فروش چسب کرمان

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *