مقالات

رنگ آلکیدی چه نوع رنگی و کاربرد آن چیست؟

رنگ آلکیدی چه نوع رنگی و کاربرد آن چیست؟

رنگ آلکیدی چه نوع رنگی و کاربرد آن چیست؟ شاید این موضوعی باشه که خیلی از شما عزیزان با اون مشکل داشته باشید پس با فروشگاه رنگ باما در بخش مقالات رنگ باما همراه باشید.

رنگ آلکیدی ، یا به اصطلاح رنگ روغنی ، جزء دسته ای از رنگ ها است که دارای براقیت بسیار خوبی می باشند که این براقیت هنگام استفاده، جزء مواردی است که بسیار به آن توجه می شود و باعث زیبایی دوچندان سطح رنگ شده خواهد شد.

ثبات و ماندگاری این براقیت، جزء ویژگی هایی است، که این رنگ های آلکیدی را از دیگر رنگ ها متمایز می کند. این رنگ ها، دارای پایه هایی از جنس رزین های آلکیدی بوده و بر پایه این رزین ها ساخته می شوند.

رنگ های آلکیدی، در انواع مختلف فام، از رنج رنگی سفید تا رنج رنگی سیاه موجود می باشند. رنگ آلکیدی ، مقاومت بسیار خوب و مناسبی در برابر شرایط بد جوی و همچنین میزان رطوبت بالای هوا داشته و همچنین دارای براقیت خوبی می باشد.

در این مقاله درباره رنگ های آلکیدی، و خصوصیات و کاربرد های این محصول توضیحاتی را ارائه خواهیم داد.

خصوصیات، ویژگی ها و نحوه ساخت و تولید رنگ آلکیدی

در ساخت رنگ های آلکیدی ، از یک روغن استفاده می شود که این روغن هنگام استفاده و بتدریج خشک می شود. رنگ دانه را در این روغن بصورت محلول در می آورند. این روغن، از ترکیب استر گلیسرین، به همراه یک اسید چرب، که ممکن است اسید لینولئیک یا اسید اولئیک باشد، ساخته می شود.

سپس برای هر رنگ، رنگدانه مخصوص آن رنگ را در این روغن حل کرده و بصورت محلول در می آورند. خاصیتی که این روغن ها دارند، این است که این روغن ها، در هنگام قرار گرفتن در معرض هوای آزاد، لایه ای سخت و محافظ تشکیل می دهند، و این لایه، از ورود آب به درون دانه های رنگدانه جلوگیری به عمل آورده و باعث حفظ رنگ در برابر شسته شدن توسط آب می شود.

رنگ آلکیدی چه نوع رنگی و کاربرد آن چیست؟

در تولید رنگ آلکیدی ، از رزین های آلکیدی استفاده می شود. آلکید ها، در واقع، پلی استر هایی هستند، که توسط اسید های چرب، یا مواد دیگر اصلاح شده اند.

آلکید ها، از موادی مثل پلی ال ها، و همچنین دی کربوکسیلیک اسید ها و بعلاوه کربوکسیلیک اسید انیدرید ها ساخته می شوند. کلمه آلکید( alcid) اصلاح شده و ترکیب دو کلمه ی الکل (alchol) و اسید ( acid) است که به شکل آلکید در آمده است.

عموما و بطور کلی، رنگ ها، و یا همان پوشش های آلی، از مخلوط شدن و ترکیب شدن موادی به نام رزین، حلال، انواع مختلف رنگ دانه ها و و بعضی مواد به عنوان افزودنی ساخته می شوند. یکی از مواردی که در صنعت رنگ سازی بسیار حائز اهمیت بوده و تولید کنندگان و کارخانه داران در حوضه تولید رنگ، بایستی به آن توجه کنند، ایجاد تعادل بین رنگدانه و رزین می باشد.

رنگ آلکیدی چه نوع رنگی و کاربرد آن چیست؟

برای تولید یک رنگ مناسب با کیفیت عالی، میزان استفاده از هرکدام از این مواد باید کنترل شود تا رنگدانه های اضافی در ته قوطی رنگ ته نشین نشده و کیفیت رنگ از دست نرود.

رنگ آلکیدی ، قابلیت استفاده روی همه سطوح، اعم از سطوح گچی، سیمانی، فلزی، چوبی و … را دارا بوده و از این رنگ، در صنعت ساختمان سازی استفاده های زیادی می شود که در ادامه بصورت جداگانه به کاربرد های این رنگ، اشاره خواهیم کرد.

زمان لازم برای خشک شدن این رنگ ها بصورت سطحی، در حدود ۳ ساعت می باشد. اما برای اینکه رنگ بطور کامل و عمقی نیز خشک شود، به مدت زمانی در حدود ۲۴ ساعت زمان لازم است.

از این رنگ ها، برای حفاظت از انواع سازه ها، در مقابل انواع مختلف عوامل محیطی، از قبیل رطوبت بالا و شرجی زیاد و همچنین جلوگیری از زنگ زدن سازه های فلزی و … استفاده می شود.

کاربرد های متنوع رنگ آلکیدی

رنگ آلکیدی ، دارای کاربرد های بسیار متنوعی می باشد که در صنایع مختلفی از آن به عنوان یک سد محافظ برای جلوگیری از خرابی و از بین رفتن سازه ها استفاده می شود.

به عنوان مثال، از این نوع رنگ ها، در پوشش دهی و رنگ کردن وسایل خانگی، مثل یخچال ها، ماشین لباسشویی و … استفاده می شود. همچنین در رنگ آمیزی سازه های فلزی و انواع ماشین آلات، و بعلاوه در رنگ کردن سطوح خارجی انواع مخزن ها از رنگ آلکیدی استفاده می شود.

همچنین در رنگ کردن و پوشش دهی اسباب بازی ها معمولا از این رنگ استفاده می شود زیرا دارای براقیت مناسبی بوده و باعث جلب توجه کودکان به این اسباب بازی ها می شود.

مزایا رنگ های آلکیدی

  • رنگهای آلکیدی در برابر ساییدگی مقاوم هستند.
  • این رنگ ها در برابر رطوبت و نم مقاوم هستند.
  • رنگ آلکیدی در مدت زمان طولانی کیفیت و درخشندگی خود را حفظ می کند.
  • رنگ های آلکیدی از چسبندگی بالایی برخوردار هستند و به هر سطحی می چسبند.

اشکالاتی در رنگ های آلکیدی
اشکال اصلی رنگهای آلکیدی این است که به اندازه رنگهای لاتکس با محیط زیست سازگار نیستند.بنابراین ، هنگام استفاده از این رنگ ، باید بیشتر مراقب باشید.قرار گرفتن در معرض این رنگ ها ، می تواند باعث مشکلات سلامتی مانند اختلالات تنفسی ، حالت تهوع ، سردرد شود و برای نوزادان ، کودکان خردسال و زنان باردار خطرناک است ، در نتیجه ، استفاده از رنگهای آلکیدی بطور کلی در بعضی مناطق ممنوع است.هنگام استفاده از رنگ های آلکیدی ، اطمینان از تهویه کافی و استفاده از دستکش و دستگاه تنفسی از اهمیت زیادی برخوردار است.

فروشگاه رنگ در کرمان | فروش رنگ در شهر کرمان | فروش رنگ اکریلیک در کرمان | فروشگاه های رنگ و تجهیزات کرمان | رنگ فروشی رزین فروش چسب کرمان

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *