مقالات

چطور روی رنگ روغنی رنگ اکریلیک بزنیم؟

چطور روی رنگ روغنی رنگ اکریلیک بزنیم؟

چطور روی رنگ روغنی رنگ اکریلیک بزنیم؟  اولین موضوعی که خیلی از افراد برای استفاده رنگ روغنی بر روی رنگ اکریلیک از رنگ کاران میپرسند . اما  با فروشگاه رنگ باما در بخش مقالات رنگ باما همراه باشید تا این موضوع رو با هم بررسی کنیم

خانه یکی از همکارام رنگ روغنی بود و میخواست خودش رنگ اکریلیک بزنه. چون هم جنبه تفریحی داره و هم ظاهر خانه عوض میشه. یسری اطلاعات کمی در مورد رنگ روغنی و اکریلیک داشت ولی نمیدونست چطور باید رنگ اکریلیک رو روی رنگ روغنی کار کنه.

مثلا میدونست که اجرای رنگ اکریلیک روی رنگ روغنی سخته، نمیچسبه و بعد از خشک شدن هم به راحتی جدا میشه. خلاصه کلی این طرف و اون طرف رو گشت تا راه حلش رو پیدا کرد.

منم مشتاق بودم بدونم چطور این کار رو کرد. پس ازش پرسیدم و تمام اطلاعاتش رو گرفتم. البته برای اینکه اطلاعاتم کاملتر بشه، خودم هم بیشتر جستجو کردم و نتایجش رو در این مقاله باهات در میون میذارم.

چطور روی رنگ روغنی رنگ اکریلیک بزنیم؟

چطور روی رنگ روغنی رنگ اکریلیک بزنیم؟

مرحله اول: صبر کن تا رنگ روغنی خشک بشه

اگر رنگ روغنی خانه ات رو خیلی قبل‌تر اجرا کردی، برو مرحله بعد. اما اگر به تازگی رنگ روغنی زدی، پشیمون شدی و میخوای عوضش کنی؛ بهتره کمی صبر کنی که رنگ روغنی کاملاً خشک بشه.

معمولاً از زمانیکه رنگ روغنی رو اجرا میکنیم تا وقتی که بتونیم روش رنگ اکریلیک رو پیاده کنیم، حدود یک ماه و حتی در بعضی مواقع تا چند ماه، طول میکشه. پس لازمه که کمی صبر کنی.

چرا که اگر طی این مدت بخوای رنگ اکریلیک بزنی، بعد از خشک شدن، رنگ اکریلیک پوسته پوسته میشه و از بین میره.

مرحله دوم: سطح رو بخراش

سطح رنگ روغنی براقه و آب به اون نفود نمیکنه. بخاطر همین چسبندگی رنگ اکریلیک که رنگ پایه آبی داره، روی رنگ روغنی تقریباً صفره. مرحله اول برای نفوذپذیری، خراشاندن سطح رنگ روغنیه.

در این مرحله با سنباده های نرم روی رنگ روغنی خراش ایجاد میکنن تا انجام مراحل بعد ممکن باشه. سنباده های نرم به صورت ورقه ای هستن و از ابزار فروشی ها قابل تهیه هستن.

مرحله سوم: پاکسازی عمیق با شوینده های صنعتی مثل تری سدیم فسفات

تا اینجای کار سطح برای عملیات آماده شده.

امااااا…. یه نکته مهم وجود داره این وسط. اونم اینه که چربی و آب در حالت عادی با هم مخلوط نمیشن. یعنی نمیشه رنگ اکریلیک رو که پایه آبی داره همینجوری روی رنگ روغنی بزنیم و انتظار داشته باشیم این دو تا بهم بچسبن! پس باید چیکار کنیم؟؟

راه حل استفاده از یک ماده‌ی چسبنده است.

یعنی چیزی که روغن و آب رو در کنار هم نگه داره (در اصطلاح به این ماده میگن امولیسیون کننده). بذار یک مثال خوردنی بزنم تا قضیه روشن بشه. حتما میدونی که مواد اولیه‌ی سس مایونز سرکه و روغن هست، اما این دو تا با هم ترکیب نمیشن و هر چقدرم که با همزن بزنیمشون مخلوط یکدستی ایجاد نمیکنن. پس باید از ماده ای استفاده کنیم که این دوتا رو با هم آشتی بده! در سس مایونز این آشتی دهنده، تخم مرغ است.

حالا برای نگه داشتن رنگ اکریلیک در کنار رنگ روغن هم نیاز به همچین ماده ای داریم، بعضی از شوینده های صنعتی مثل تری سدیم فسفات این کار رو برامون میکنن.

فقط کافیه محلولی از اون تهیه کنی و روی دیوارها بکشی تا دیوار برای ادامه کار آماده بشه.

چطور روی رنگ روغنی رنگ اکریلیک بزنیم؟

این محلول شامل یک چهارم لیوان ماده تری سدیم فسفات و یک گالن آب هست که باید با اسفنج روی سطوح رنگ روغنیِ خراشیده شده، کشیده بشه. زمانی که این کار رو میکنی، یادت نره که از ماسک و دستکش استفاده کنی.

مرحله چهارم: آستر رنگ اکریلیک

از این مرحله به بعد کارها مشابه اجرای رنگ اکریلیک روی سطوح عادی است. یعنی در ابتدا، آستر رنگ اکریلیک اجرا میشه. این آستر علاوه بر این که سطح رو صاف و یک دست میکنه، پوششی برای رنگ زیر کار که همون رنگ روغنیه هم هست. بعد از آستر نباید نشانی از رنگ روغنی در زیر کار دیده بشه.

آستر رو باید یک یا دوبار زد و منتظر موند تا خشک بشن. البته آستر پایه آبی که برای رنگ اکریلیک استفاده میشه معمولا سریع خشک میشه (۱۵ تا ۳۰ دقیقه) و برای رنگ اکریلیک آماده میشه.

مرحله نهایی: حداقل دوبار رنگ اکریلیک زده بشه

فرقی نمیکنه برای نقاشی از چه روشی استفاده میکنی. از قلمو استفاده کنی یا پیستوله و یا غلطک. مهم اینه که حتما دوبار روکش کشیده بشه و همه نقاط حداقل دوبار رنگ بشه.

رنگ روغنی در گذشته مشتری های خودش رو داشته ولی با آمدن رنگ پلاستیک و رنگ اکریلیک، کم کم جای خودش رو به اونها داده. بعضی از خانه ها که از قبل رنگ روغنی داشتن برای تعویض رنگشون با چالشهایی روبرو هستن که در این مقاله روش رفع اونها رو گفتم و سعی شد به این سوال که «چطور روی رنگ روغنی رنگ اکریلیک بزنیم؟» جواب داده بشه.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *