مقالات

13 راز نقاشی ساختمان که استاد کاران به شما نمیگویند

13 راز نقاشی ساختمان که استاد کاران به شما نمیگویند

13 راز نقاشی ساختمان که استاد کاران به شما نمیگویند . از نظر شما این 13 راز نقاشی ساختمان چه مواردی هستند .  با فروشگاه رنگ باما در بخش مقالات رنگ باما همراه باشید تا «13 راز نقاشی ساختمان که استاد کاران به شما نمیگویند» را مورد بررسی قرار دهیم . پس با فروشگاه رنگ در کرمان همراه باشید.

هرچند هر نقاش حرفه ای ساختمان متد و شیوه خاص خودش را برای اجرای کارها دارد، ولی نکاتی وجود دارد که تمامی حرفه ای ها میدانند و رعایت میکنند.

اول سنباده کاری

برای رسیدن به دیوار یا چوبی که به خوبی رنگ آمیزی شده، ابتدا باید آن را صاف و صیقلی نمایید. استاد کاران قدیمی خود را بیشتر سنباده کار میدانند تا نقاش ساختمان، چرا که بیشتر زمان خود را صرف سنباده کاری میکنند. سنباده کاری، بتونه کاری ها و جای میخ ها و سوراخ های دیوار را هم تراز میکند. سنباده کاری همچنین پوسته های دیوار یا چوب را برمیدارد.

کل دیوار را از کف تا سقف با کاغذ سنباده مناسب، سنباده بزنید. برای سنباده کاری چوب میتوانید از دستگاه سنباده لرزان نجاری کمک بگیرید. بهتر است دیوار را یک مرتبه عمودی و یک مرتبه افقی سنباده بزنید. حین سنباده کاری فشار زیادی به سطح کار وارد نکنید.

قبل از رنگ، پرایمر را فراموش نکنید

استادکاران پیش از رنگ آمیزی تمامی حفره ها و پستی بلندی ها را با بتونه میکنند.  اما اگر مستقیما روی بتونه را رنگ آمیزی کنید؛ بتونه رطوبت رنگ را جذب میکند و رنگ را مات میکند. بعد از خشک شدن کار، رنگ این نقاط به وضوح با کل دیوار متمایز خواهد شد. حرفه ای ها برای اجتناب از این اتفاق، قبل از رنگ امیزی از پرایمر استفاده میکنند.

13 راز نقاشی ساختمان که استاد کاران به شما نمیگویند

چسب ها را با کاردک محکم کنید

در پایان عملیات نقاشی و بعد از کندن چسب قرنیزها، اگر متوجه شوید رنگ روی آنها شره کرده است، حسابی اذیت خواهید شد. برای جلوگیری از ریختن رنگ روی قرنیزها از نوار چسب کمک میگیرند. اما حرفه ای ها یک نکته در انجام این کار دارند؛ بعد از چسباندن چسب ها، کاردک را روی نوار چسب میکشند تا خوب به قرنیز بچسبد و رنگ نتواند از لبه های آن نفوذ کند. چسب کاغذی 2 یا 5 سانتی برای پوشاندن لبه ها و قرنیزها کاملا مناسب است.

رنگ را رقیق کنید

راز رنگ آمیزی تمیز و معلوم نشدن خطوط قلم مو؛ رقیق کردن رنگ است. رقیق کردن رنگ دو مزیت دارد. اول اینکه سرعت خشک شدن رنگ را کم میکند و به شما فرصت بیشتری برای اصلاح کار میدهد اگر اصلاحات را روی رنگ خشک شده اعمال کنید رد قلم مو روی دیوار خواهد ماند. از طرف دیگر رنگ رقیق رد قلم مو و لکه ها را کمتر نشان میدهد. استادکار ها برای رنگ آمیزی دیوار، چوب، کابینت و درها؛ رنگ را رقیق میکنند.

حد فاصل دیوار و سقف را خط بیاندازید

معمولا هنگام رنگ کردن قسمت بالای دیوارها، سقف هم رنگی میشود و تقریبا کشیدن خط مستقیم در بالای دیوار بدون رنگی کردن سقف غیر ممکن است. استادکار ها یک ترفند ساده دارند. آنها پیچ گوشتی را در امتداد محیط سقف میکشند و آن را خط میاندازند. نوک قلم مو هنگام رنگ کردن لبه دیوار درون این شیار باریک فرو میرود و از خط خارج نمیشود، در نتیجه سقف رنگی نمیشود.

پارچه کرباس به جای ملحفه

استادکار های نقاشی ساختمان هرگز از ملحفه برای پوشاندن سطح خانه استفاده نمیکنند. ملحفه نازک نمیتواند جلوی نفوذ قطره های رنگ را بگیرد و کف زمین لکه میشود. اگر از پلاستیک ضخیم هم استفاده کنید رنگ خیس میماند و به کف کفش شما میچسبد و همه جا پخش خواهد شد. بهترین گزینه پارچه های کرباسی است.

کرباس سر نمیخورد و البته رنگ را به خوبی جذب میکند. فقط زمانی که سقف را رنگ میکنید به پارچه ای بزرگ برای پوشاندن کل اتاق نیاز خواهید داشت. در سایر مواقع پارچه ای با عرض حدود یک متر که کل طول دیوار را بپوشاند برای محافظت کف مناسب است و البته راحت هم جابجا میشود.

13 راز نقاشی ساختمان که استاد کاران به شما نمیگویند

دیوارها را یک به یک رنگ کنید

شاید فکر کنید روش ساده آن است که کل اتاق را یکجا و در یک مرحله رنگ کنید. استادکار ها اما ابتدا حاشیه های یک دیوار را رنگ میکنند، بلافاصله کل آن را با غلطک رنگ آمیزی میکنند و سپس به سراغ دیوار بعدی میروند. با این روش رنگ قلم مو و غلطک با هم به خوبی ترکیب میشوند.

هنگام کار با قلم مو و غلطک، سطل رنگ و ابزاری که استفاده نمیکنید را با یک حوله مرطوب بپوشانید تا خشک نشوند.

شیشه ها را نپوشانید، بخراشید

حین نقاشی ساختمان زمان خود را برای پوشاندن پنجره ها و محافظت شیشه ها، هدر ندهید. کارتان را انجام دهید و نگران قطره های رنگ روی شیشه ها نباشید. زمانی که رنگ خشک شد، به راحتی با تیغ یا کاردک جدا میشود.

رنگ ها را ترکیب کنید

رنگ قوطی های مختلف از یک رنگ خاص ممکن است کمی با هم متفاوت باشد. اگر از دو قوطی رنگ برای یک دیوار استفاده کنید، این تفاوت ممکن است به چشم بیاید. استادکار ها برای رفع این مشکل معمولا قوطی های رنگ را قبل از استفاده در یک گالن بزرگتر با هم مخلوط میکنند.

برخی حرفه ای ها رنگ را مستقیما از همان گالن بزرگ استفاده میکنند، اگر چه این گالن بزرگ تر و سنگین تر است و حمل آن سخت تر میشود ولی برای کار کردن با غلطک مناسب تر است.

غلطک را بشورید

فارغ از قیمت غلطک رنگی که میخرید، قبل از اولین استفاده غلطک را خوب بشوئید تا ذرات گرد و خاک غلطک در حین نقاشی روی کار ننشیند. رولر غلطک را با آب و مقدار کمی صابون مایع بشویید و دستتان را از بالا تا پایین رولر و برعکس حرکت دهید تا تمام ذرات اضافی فیبرها به خوبی جدا شوند. نیازی نیست غلطک را خشک کنید و میتوانید بلافاصله از آن استفاده نمایید.

13 راز نقاشی ساختمان که استاد کاران به شما نمیگویند

دیوارها را تمیز کنید

رنگ روی سطوح کثیف و چرب خوب نمینشیند. جاهایی مانند سقف آشپزخانه ها، دیوار نقاشی شده اتاق کودکان و اطراف کلید های برق که با دست کثیف لمس میشوند خوب رنگ نمیگیرد. حرفه ای ها اول این سطوح را تمیز میکنند و سپس به رنگ آمیزی آن میپردازند.

مواد شوینده مناسب این سطوح در بازار موجود هستند و با توجه به میزان و نوع آلودگی میتوانید ماده لازم برای نظافت آن را تهیه نمایید.

قلم مو را کامل رنگی کنید

حرفه ای های نقاشی ساختمان، قلم مو را در سطل رنگ فرو میبرند، چند ضربه به اطراف سطل میزنند تا قطره های درشت رنگ جدا شود و رنگ آمیزی را شروع میکنند. اما مبتدی ها و تازه کاران از روش دیگری استفاده میکنند. آنها قلم مو را در رنگ فرو میبرند و بعد با کشیدن لبه های قلم مو به دیواره های سطل بیشتر رنگ را از قلم مو خالی میکنند. رنگی کردن قلم مو و بلافاصله خشک کردن آن چندان هوشمندانه به نظر نمیرسد.

رنگ را بکشید تا چکه نکند

زمانی که قلم مو کاملا آغشته به رنگ است، رنگ در کناره ها و گوشه های کار چکه میکند و سرازیر میشود. راه حل این مشکل آن است که ابتدا نوک قلم مو را روی سطح بکشید. زمانی که میزان رنگ روی قلم مو کمتر شد سطح بیشتری از قلم مو را درگیر کنید و رنگ را روی سطح بکشید. قلم مو را طوری حرکت دهید که پهنای قلم مو مسیر نوک آن را دنبال کند و رنگ را به سطح بفشارد. ممکن است مجبور شوید این کار را چند مرتبه در هر نقطه انجام دهید تا کاملا از رنگ پوشیده شود ولی اطمینان خواهید داشت که رنگ روی دیوار چکه نخواهد کرد.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *